Sosyal Rehberlik

Huzurevleri, Sağlık Kabini, Evde Fizik Tedavi

Sosyal Rehberlik Merkezi

  • Huzurevleri, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri,
  • Evde Sağlık Hizmetleri,
  • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmetleri

Konularında Hizmet Veren Ücretsiz Danışmanlık ve Destek Hattıdır.

Uzmanlarımızla görüşmeden karar vermeyin….!

Tel: 0212 873 0507 – 0552 221 8833

Sosyal Rehberlik Hakkında

Türkiye de ve Dünyada benzeri ve örneği olmayan bir proje olup Kurucumuz; Sosyal Hizmet Uzmanı(SHU) Hakan BERKTAŞ tarafından düşünülmüş 2013’te sadece huzurevi ve engelli bakım evleri olarak projelendirilmiş ve başlatılmış olup 2017 yılında ihtiyaç görülen diğer alanlarda da hizmetler başlamıştır. Şu an birçok büyükşehirde şube ve temsilcilikleri bulunmaktadır..

Sosyal Rehberlik Merkezi nedir? Hangi Konularda Hizmet Vermektedir? Hangi illerde bulunmaktadır? Kimlere Hizmet vermektedir? Ücret alınmakta mıdır?

Sosyal Rehberlik Merkezi  Sağlık-Bakım-Eğitim-Rehabilitasyon-Hukuk konularında Rehberlik, Danışmanlık ve Destek Merkezidir.

Hangi İllerde Faaliyet Gösteriyor?

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Balıkesir, Antalya, Aydın, Kütahya, Malatya, Elazığ illerinde yaşayan ve rehberlik hizmetine gerek duyan kişilere ÜCRETSİZ rehberlik hizmeti yapılmaktadır.

Hedef kitlemizde kimler bulunuyor; Yaşlılar, Engelliler, Hastalar, Çocuklar,

Yaşlılarda; Gerek sağlıklı gerekse sağlığı elverişli olmayan yaşlılara ki bunlar; Alzheimer, Demans, Parkinson, Kanser, Felç(inme),inkontinansi, kalp damar hastaları, diyabetik yaşlılar, EVDE BAKIM, EVDE SAĞLIK VE HUZUREVİ YAŞLI BAKIM MERKEZİ, FİZİK TEDAVİ MERKEZİ, EVDE FİZİK TEDAVİ Hizmetleri bulmaları konusunda Ayrıca; talep ettikleri takdirde Vasilik, Velayet, ..vs. konularda HUKUKİ destek ve danışmanlık yapmaktadır.

Engellilerde;

Ruhsal; Psikoz, Şizofren, Bipolar, Şizoafektif…Vb.

Zihinsel; Mental Retedasyon, Down Sendromu, Otizim, CP, Alzheimer, Demans, Parkinson, Hidrosefali, Mikrosefali, Zeka Geriliği,…Vb.

Bedensel; Felç(inme) Serebral Palsy, Spina Bifida, Çocuk Felci,  Multiple Sklerosis, Görme engelliler, hemiparezi, Hemipleji, tetrapleji,….Vb.

Engelli ve hastalarda sağlık, bakım, eğitim, hukuki  hizmetleri konularında rehberlik ve danışmanlık yapılmaktadır. Bu hizmetleri ya evde bakım ya da engelli bakım merkezlerinden almaları konularında danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Psikiyatri Hastaları için; Psikiyatri hastası olan ve tedaviye gitmeyen hastaların hastaneye yatırılması konusunda Sosyal Hizmet Uzmanlarımız tarafından ÜCRETSİZ rehberlik hizmeti verilmektedir.

Ayrıca; Bu hastaların bakım merkezlerine yatırılması konusunda da aynı hizmet verilmekte olup bunun yanı sıra Sosyal Rehberlik Merkezinin Avukatları Vasilik, velayet, vesayet kararları alınması..vb hukuki sorunlarda da hizmet vermektedir.

Fizik Tedavi Gerek Hastalara;  Nörolojik, Ortopedik, Geriatrik Rehabilitasyonlar konularında Evde Fizik Tedavi, Fizik Tedavi Merkezlerinde hizmet alınması için rehberlik hizmetleri vermektedir.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Rehberlik Hizmetleri;

Otizm, Hiperaktivite, İletişim Güçlüğü, Dikkat Dağınıklığı, Öğrenme Güçlüğü, Anlatım Bozukluğu, Mental Retardasyon, Konuşma Bozukluktan, Yaygın Gelişimsel Bozukluk

Özbakım Becerileri, Okul Başansızlıkları, Down Sendromu, Zihinsel Engelliler, Alt Islatma, Uyum ve Davranış Problemleri, Serebral Palsi, Hemipleji, Diskinezi, Hipotoni, Travmatik Beyin Hasarı, Spinal Kord Yaralanmaları, Hareket ve Yürüme Bozukluktan, Nöromüsküler Hastalıklar konularında gerekli hizmetin alınması yönünde rehberlik hizmetleri sunulmaktadır.

Ayrıca Bakım Parası almaları konusunda yönetmeliğe uygun ÜCRETSİZ rehberlik yapılmaktadır.

Kreş ve Gündüz Bakım Evleri- Anaokulları Rehberlik Hizmetleri;

 0-6 yaş dönemi çocuklar için kreş ve gündüz bakım evleri, anaokulları konusunda çocuklarına en iyi kurumu arayan anne babalara çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanlarımız tarafından ÜCRETSİZ  rehberlik hizmetleri verilmektedir.

Özel Okullar Konusunda Rehberlik Ve Danışmanlık Hizmetleri

Çocuklarının İlk, Orta ve Lise eğitimlerini özel okullarda verdirmek isteyen velilere de Eğitim danışmanlarımız tarafından ÜCRETSİZ rehberlik Hizmeti verilmektedir.

Evde Bakıcı/ Yardımcı Hizmetleri Rehberliği Evinize bebek, çocuk, hasta, yaşlı bakıcı, yardımcı almak istiyorsanız bu konuda da ÜCRETSİZrehberlik ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Hukuki Konularda Rehberlik / Avukatlık Hizmeti;

Gerek Yaşlı, hasta, engellilere gerekse bu kişilerin rağbet ettiği kurumlara her türlü konuda istenildiği takdirde Avukatlık hizmeti de verilmektedir. 

 

Huzurevleri

Fizik Tedavi

Sağlık kabini

Evde Hemşire

Kurucumuz SHU Hakan BERKTAŞ

Sosyal Hizmet Uzmanı(Shu) Hakan BERKTAŞ 1971 yılında Malatya da doğdu. İlk, orta ve  lise öğrenimini  Malatya’da tamamladıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Y.O. yu bitirmiştir.

-1997-1998 Yılları arasında İstanbul Sokak Çocuklar Rehabilitasyon Merkezinde Tiner ve bali gibi uçucu madde kullanan çocukların kabul edildiği ilk adım istasyonunda görev yapmıştır.

-1998-2002 Yılları arasında TBMM Kreş ve Gündüz Bakım Evinde 4 yıl Sosyal Hizmet Uzman olarak çalışmıştır.

-2002 yılında Hollanda’ya gitmiş ve burada bir partime olarak huzurevinde  ve madde bağımlılarının tedavi edildiği bir rehabilitasyon merkezinde görev yapmıştır.

-Hollanda da kendi hazırladığı Ergenlik Dönemi Ana Baba Okulu(EDABO) projesi ile ergenlik çağındaki Türk çocukları ve aileleri ile mesleki çalışma yapmış gerek 12-18 yaş arasındaki bireylerin kendini daha iyi anlaması tanıması ve farkındalıklarının artması için eğitim programını ve içeriklerini kendisinin hazırladığı 4 aylık eğitimler vermiştir. Ayrıca bu eğitimlere paralel olarak anne babaları da paralele eğitimlere katmış onlarında çocuklarını iyi tanımaları ver anlamalarını farkındalıklarını artırarak sağlamaya çalışmıştır. Bu proje Hollanda Tilburg Belediyesince maddi olarak desteklenmiş ve uygulamıştır.  Yapılan projenin medodiği çıkarılmış ve Hollanda da ki bir çok belediyede uygulanmaya başlanmıştır.

-2003-2006 Hollanda genelinde dağıtımı yapılan Merhaba Medya adlı gazetede muhabirlik ve aile içi iletişim, çocuk eğitimi ve insan gelişimi konularında  köşe yazarlığı yapmıştır.

-2005-2006 Hollanda’nın Brabant bölgesinde dağıtımı yapılan Birlik Dergisinin kurucu yayın ekibinde yer almış redaksiyon işleri ve köşe yazarlığı yapmış Birlik dergisini çıkarmıştır.

-2004-2006 Tilburg Türk Cemiyetinde Tilburg’ta yaşayan Türk ailelere Aile Danışmanlığı yapmıştır.  

-2004-2006 Gönüllü olarak ta Loon Op Zand İzci Kulübünde çocuklar ve gençlerle vakit geçirmiş ve çeşitli eğitim oyunları faaliyetlerin de bulunmuştur.

2006 Yılında Türkiye ye dönen SHU Hakan BERKTAŞ Elazığ ve Bitlis Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinde uzman olarak çalışmıştır. Burada da, çocuk, yaşlı ve engelli refahı alanında ve kurum bakımı alanlarında bir çok çalışma yapmıştır. Çocuk Koruma Kanunu,  Kadın Koruma Kanunu, Kreş Ve Gündüz Bakımevleri, Engelli Bakım, Yaşlı Bakım Merkezleri, Huzurevi  ve Ev de bakım hizmetlerinin uygulanması konusunda beş yıla yakın hizmet vermiştir.

-Bu dönem içerisinde AB Projesi olarak Malatya da uygulanan Sokakta Çalışan Çocuklar konulu projeyi hazırlamıştır.

-Ayrıca Elazığ SYDV de 6 ay süresince geçici görevli olarak çalışmıştır.

2010-2018 Sağlık Bakanlığı bünyesinde Eyüp Devlet Hastanesinin ilk Sosyal Hizmet Uzmanı olarak başlamış ve sosyal hizmet biriminin sorumlusu olarak göreve başlamış daha sonra aynı hastanede; Hasta Hakları Birim Sorumlusu, Çalışan Hakları Birim Sorumlusu olarak görev yapmıştır. Evde Sağlık Biriminde de bir çok aileye sosyo-ekonomik destek alması yönünde hizmet etmiştir.

2010-2013 Yılları arasında Eyüp Belediyesine Engelsiz Çocuk Parkları, Yaşlılar Kıraathanesi ve Dinlenme Merkezi Projeleri vermiştir. Ayrıca eüp Devlet hastanesi ve Eyüp Belediyesi ortaklı olarak Madde Bağımlılığı konusunda psikiyatri doktorları ile konferans vermiştir.

2013 Yılında Şişli de ki çalışma ofisinde Sosyal Rehberlik Merkezinin temellerini atmaya başlamış ve  www.huzurevibakimevi.com web sitesini kurarak İstanbul’da Huzurevi Yaşlı Bakım Merkezi, Engelli Bakım Merkezi arayan hasta ve yakınlarına rehberlik yapmaya başlamıştır. Sayısı yüzlerce olan gerek yaşlıların gerekse zihinsel, ruhsal ve bedensel engellinin devlet Huzurevlerine, Darülacezeye, Özel Huzurevlerine ve Engelli Bakım Merkezlerine yatmaları bakım hizmeti almaları konularında danışmanlık ve rehberlik yapmıştır.

2013-2016 Yılında Büyükçekmece de kendi kurumu olan Liman-2 Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezini açmıştır. Bu kurumu 3 yıl işlettikten sonra devretmiştir.

2016 yılında E İstihdam Temizlik, İnşaat,  İnsan Kaynakları ve Firmasını kurmuş gerek kurumsal gerekse kişisel ev temizliklerinde istihdam kazandırmıştır. Daha sonra Evde yardımcı ve bakıcı arayan ailelere de yardımcı ve destek olmuştur.

2011-2016 Memur-Sen hastane temsilciliği yapmış daha sonra Eyüp İlçesi Memur-Sen İlçe Başkanlığı yapmıştır.

2017-2018 Yıllarında Eyüp Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde(TRSM) de Sosyal Hizmet Uzmanı olarak çalışmış ve Şizofren, Bipolar ve Şizoaffektif  hastalara ve yakınlarına danışmanlık yapmıştır.

2018-… Yılından bu yana Beylikdüzü Devlet Hastanesinde Sosyal Hizmet Uzmanı olarak görev yapan Shu Hakan BERKTAŞ bu hastanede Sosyal Hizmet Birimi ve Hasta Hakları Birim sorumluluğunu yapmaktadır.

2018 Yılında aile şirketi olarak Ataşehir’de Lotus Huzurevi Ve Yaşlı Bakım Merkezini kurmuştur. (www.lotushuzurevi.com) Lotus Huzurevi halen faaliyetlerine devam etmektedir.

2019 yılında Lotus Sağlık Grubunu kurarak sağlık turizmi alanında faaliyet göstermeye başlamıştır. (www.lotussaglikgrubu.com)

2019 Yılında da; İstanbul Ataşehir Kayışdağın’da Türkiye’de bir ilk olan Shoarma yemeğini Türkiye ye getirmiş İstanbul Shoarma adlı Restoran/Cafeyi açmıştır.(www.istanbulshoarma.com) Ancak pandemi sürecinde bu işletmeyi devretmek zorunda kalmıştır.

2017 den sonra gönüllü kuruluş olan Sosyal Rehberlik Merkezini kurmuş Bu defa sadece İstanbul değil aynı zamanda Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Antalya,  Malatya, Elazığ ve Kütahya İllerinde de temsilcilikler açarak toplam 10 ilde faaliyet göstermeye başlamıştır. (www.sosyalrehberlik.com)

Bu sırada Bu İllerde de Sosyal Rehberlik Merkezine başvuranların talep ve istekleri değerlendirildiğinde bu merkezin hizmet alanını genişletmiş sadece yaşlı engelli alanında bakım konularında değil;  

2019-… Evde Fizik Tedavi Hizmetleri veren Megafizyo Evde Fizik Tedavi Hizmetlerini ortaklı olarak kurmuştur.(www.megafizyo.com)

      2021 Yılında da E5 Reklam firmasını (www.e5reklam.com) kurarak reklamcılık ve tanıtım sektöründe diğer firmalardan farklı olarak bir anlayışla siz işinizi yapın gerisini bırakın demiştir. Bir iş yerinin PR marka danışmanlığından, dekorasyon işleri, güvenlik kamera, tabela, web sitesi, dijital baskı, tamirat tadilat işlerine kadar tüm işleri konusunda hizmet vermektedir.

     2021 Yılında MESKON(Malatya Eğitim Sağlık Kültür Konfederasyonu Genel Başkanlığı görevine yürütmüştür.(www.meskon.org)

2021 Yılında Alzheimer Demans Parkinson Hasta Ve Yakınları Derneğini kurmuş ve bu hastalıklarla ve diğer engelli grupları konusunda projelerine başlamıştır.(www.alzheimerdemansdernegi.org)

2021 Yılında MAKADER (Malatya Kalkınma Derneği)’ni kurarak çalışmalarına başlamıştır.(www.makader.org)

Huzurevi mi arıyorsunuz?

Aradığınız huzurevini Sosyal Hizmet Uzmanlarımızın danışmanlığı ve referansı ile bulmak için arayın.
+90 552 221 88 33 – +90 212 873 05 07

VİDEO GALERİ - HABER PROGRAMLARI

BASINDA BİZ

Alzheimer Bakımı

‘ALZHEIMER BAŞUCU KİTABI’ ÇIKTI

‘ALZHEIMER BAŞUCU KİTABI’ ÇIKTI Alzheimer hastalığını değerlendirdiğimizde kartopu gibi büyüyerek gelen büyük bir sorunla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim. Bu nedenle Alzheimer hastalığı ve beraberinde getirdiği

devamını oku »

Evde Sağlık ve Sağlık Kabini Hizmetleri

Evde Sağlık ve size en yakın Sağlık Kabini hizmetinden faydalanmak için Sosyal Hizmet Uzmanlarımızı arayın.
+90 552 221 88 33 – +90 212 873 05 07

Sağlık Blogu

Alzheimer Bakımı

‘ALZHEIMER BAŞUCU KİTABI’ ÇIKTI

‘ALZHEIMER BAŞUCU KİTABI’ ÇIKTI Alzheimer hastalığını değerlendirdiğimizde kartopu gibi büyüyerek gelen büyük bir sorunla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim. Bu nedenle Alzheimer hastalığı ve beraberinde getirdiği

devamını oku »
Call Now ButtonHemen ARA