Yaşlı Bakım Merkezi

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
yaşlı bakım merkezi, yaşlı bakım evi

Huzurevi, Yaşlı Bakım Evi, Hasta Bakım Evi, Alzheimer Bakım Evi, Yatılı Fizik Tedavi Merkezi ihtiyacınız varsa uzmanlarımıza danışmadan karar vermeyin. İletişim Numaramız: 05522218833

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün görevleri arasında “Bakanlığın engellilere ve yaşlılara yönelik koruyucu, önleyici, eğitici, geliştirici, rehberlik ve rehabilite edici sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek ve koordine etmek.” bulunmaktadır. Yaşlı bakım merkezlerinde hizmet almak isteyen ve akıl ve ruh sağlığı yerinde olan bireyler devlet yaşlı bakım evine başvuruda bulunabilirler. Tedavisi mümkün olmayan, yatağa bağımlı ve zihinsel sıkıntılar yaşayan yaşlı bireyler sosyal devlet imkanlarından yararlanarak da sağlık hizmetini alabilirler. Devlet huzurevi ve yaşlı bakım merkezleri ücretleri 3 kişilik odalar için minimum 171 TL olarak belirlenmiştir. Nitekim özel yaşlı bakım evleri hizmet ücretleri sağlanan imkanlar göz önünde bulundurulduğunda devlet huzur evlerinden farklılık gösterebilmektedir. Bakanlık yaşlı bakım evlerinin fiyatlarını 1159,95 TL+ KDV olarak belirlemiştir. Yaşlı bakımevi fiyatları bulunulan konuma göre değişiklik göstermekle birlikte evde bakım, alzheimer ve demanslı hastaların bakımı veya hemşire refakat hizmetleri için de sırasıyla 1.411,74 TL, 80,24 TL ve 207,01 TL ücret talep edilmektedir.

İlgili İçerik : İstanbul Huzurevleri, İzmir Huzurevleri, Özel Huzurevleri

Huzurevi mi arıyorsunuz?

Aradığınız huzurevini Sosyal Hizmet Uzmanlarımızın danışmanlığı ve referansı ile bulmak için arayın.
+90 552 221 88 33 – +90 212 873 05 07

Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Nedir?

İlgili yasanın 4. maddesinde “Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri” ise ileri yaşlardaki insanların sağlık ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara güvenli bir yaşam alanı sunmak amacıyla rehabilitasyon işlemlerinin gerçekleştirildiği yerler olarak belirtilmektedir. Yeterli geliri olmayan ve tedavi edilemeyen bir hastalığa yakalanmış kişiler bu merkezlerde yatılı olarak kalabilmekte ve özel bakım altına alınmaktadırlar.

Yaşlı Bakım Merkezleri Neden Tercih Edilmektedir?

İleri yaşlardaki insanlar birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Karşılaşılan tıbbi problemlerin birikmesi yaşlı bireylerin kendilerine bakabilme yetilerini azaltmaktadır. Özellikle hafıza sorunları yaşayan, Alzheimer veya demansı olan kişilerin evde tek başına kalması imkansız hale gelmektedir. Yemek yeme, banyo yapma, günlük veya finansal işlerin yönetimi gibi yaşamsal aktivitelerin bağımsız olarak yerine getirilememesi bu bireylerin yaşlı bakım merkezlerini tercih etmesine neden olmaktadır.

Yaşlı Bakım Merkezlerinde Sunulan Hizmetler

Yaşlı bakım merkezlerinde sunulan hizmetler çeşitlilik gösterebilmektedir. Nitekim bu kurumlarda sunulması gereken olmazsa olmaz birtakım hizmetler vardır. Konaklama, periyodik tıbbi kontroller, kişisel bakım, acil servis ve sosyal etkinlikler bu hizmetlere örnek olarak verilmektedir.

Kişisel Bakım

Yaşlı bireylerin bağımsız olarak hayatlarını sürdürememeleri kişisel bakım açısından yardıma ihtiyaç duymalarına neden olmaktadır. Özellikle hijyen bakımının doğru bir şekilde yapılması hem yaşlı bireylerin sağlığı hem de hasta olanların da durumlarının daha kötüye gitmesini önlemek açısından büyük önem taşımaktadır. Tuvalet yardımı, ilaçların uygun zamanda kullanımının takip edilmesi yaşlı bakım merkezlerinde sunulan diğer kişisel bakım hizmetleri arasında yer almaktadır.

Konaklama ve Yaşamsal Aktiviteler 

İleri yaşlarda görülen hafıza problemleri yaşlı bireylerin evde tek bir şekilde kalırken çeşitli sorunlar yaşamalarına neden olmaktadır. Güvenlik sorunları, herhangi bir düşme ve yaralanma halinde acil müdahale gerekmesi, yemek yapımı gibi birçok yaşamsal aktivite yaşlı bakım merkezlerindeki personellerin yardımı ile kolaylıkla gerçekleştirilmekte ve yaşlı insanlar huzur içinde hayatlarına devam edebilmektedir.

Sağlık Hizmetleri 

Yaşlı bakım merkezlerinin sağladığı en önemli hizmetleri sağlık bölümü oluşturmaktadır. Fizyoterapistler fiziksel problem yaşayan bireylerin kas sistemlerinin olabildiğince iyileşmesine yardımcı olmakta, diyetisyenler yaşlı bakım merkezi sakinleri için en uygun beslenme programını oluşturmakta, doktorlar herhangi bir acil durumda erken müdahalede bulunabilmektedir. Bu personellerin yanı sıra psikologlar stres, depresyon gibi zihinsel sorunlarla ilgilenerek yaşlılara yardımcı olmaktadır.

Huzurevi mi arıyorsunuz?

Aradığınız huzurevini Sosyal Hizmet Uzmanlarımızın danışmanlığı ve referansı ile bulmak için arayın.
+90 552 221 88 33 – +90 212 873 05 07

Doğru Yaşlı Bakım Merkezi Nasıl Bulunur?

Yaşlı bakım merkezlerinin sunduğu hizmetler farklılık gösterebilmektedir ancak uygun yeri bulmak için acele edilmemelidir. Seçenekler arasında karşılaştırma yapmak, yaşlı bakım merkezine taşınacak bireyin ilgili bakım merkezi hakkındaki fikrini almak doğru yeri bulmak açısından büyük önem taşımaktadır. “yaşlı bakım merkezinin gerekli lisansları bulunuyor mu?”, “yaşlı bakım merkezi binası yangın ve deprem yönetmeliklerine uygun olarak yapılmış mı?” ve “yaşlı bakım merkezi acil servis hizmetleri Yeterli Mi?” gibi sorular karar vermeden önce yanıtlanması gereken sorular arasında yer almaktadır. 

Yaşlı Bakım Merkezi Personelleri 

Geriatri yaşlılık hastalıkları ile ilgilenen bir tıp dalıdır. Hemşireler, uzman doktorlar ve yaşlı bakım merkezi yöneticilerinin yeterli geriatrik deneyime sahip olması ya da bu alanla ilgili eğitimleri alması yaşlı bakım merkezinde konaklayan  sakinler açısından önemli olmaktadır. Ayrıca yaşlı bakım merkezi personellerinin acil ihtiyaçları karşılamak adına yeterli olması, personellerin yaşlı bakım merkezinde kalan insanlara karşı tutumu, Alzheimer ve demans hastalarına yardımcı olabilecek çalışanların varlığı, hastaların tıbbi kontrollerinin düzenli olarak yapılıp yapılmadığı ve diğer sakinlerin çalışanlar hakkındaki görüşleri bakım merkezi hakkında karar verilmeden önce kontrol edilmelidir.

Yaşlı Bakım Merkezi Tesis Özellikleri 

Bakım merkezi binasının ve çevresinin özellikleri yaşlı bakım merkezinde konaklayan yaşlı bireylerin sakinlerinin hayat kalitesini ileri derecede etkilemektedir. Binanın çevresindeki park, kafe veya eğlence mekanları gibi işletmeler sakinlerin rahat bir şekilde uyuyamamasına sebebiyet verebilmektedir. Kat düzeninin basitliği, koridorların ve kapıların tekerli sandalyeler için uygun bir genişliğe sahip olması, kaymaz zeminler, merdiven korkulukları, asansörler, yeterli doğal ve yapay aydınlatmalar, ısıtma ve soğutma imkanları iyi bir yaşlı bakım merkezi tesisinde olması gereken başlıca özelliklerden olmaktadır.

Sağlık Hizmetleri 

Yaşlı bakım merkezlerinde zorunlu olarak bulundurulması gereken üç farklı sağlık personeli vardır. Doktor, diş hekimi ve hemşireden oluşan bu ekibin görevleri “Huzurevleri İle Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri Yönetmeliği’nin” belirtilmektedir. Yönetmeliğin 14.maddesinde belirlenen görevler arasında sakinlerin yılda bir kere genel muayenelerinin yapılması, günlük sağlık kontrollerinin gerçekleştirilmesi ve gerekli revir malzemelerinin temini yer almaktadır. Nitekim birçok özel yaşlı bakım merkezi ilgili personellerin yanı sıra psikolog, fizyoterapist ve diyetisyenler gibi sağlık çalışanlarını da bulundurmaktadır. 

Oda Özellikleri 

Yaşlı bakım merkezi sakinleri günün önemli bir kısmını odalarından geçirmektedir. Bu nedenle odadaki imkanlar sakinlerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmış olmalıdır. Odanın düzeni, odada konaklayan kişi sayısı, özel banyoların bulunup bulunmadığı hem kişisel hijyen hem de rahat bir konaklama açısından büyük önem taşımaktadır. Odada acil uyarı sistemlerinin bulunması, tekerli sandalye, yürüteç ve telefon gibi araçların varlığı kontrol edilmesi gereken diğer noktalar arasında yer almaktadır.

Yaşlı Bakım Merkezlerindeki Sosyal Aktiviteler ve Etkinlikler 

Eğlence aktivitelerinin ve yeterli sosyal etkinliklerin var olmaması sakinlerin sıkılmasına neden olabilmektedir. Kalınacak yaşlı bakım merkezi için seçim yapmadan önce herhangi bir etkinlik programının var olup olmadığı, yaşlı bakım merkezi içindeki resim, el işi, seramik, ebruli benzeri aktivitelerin varlığı, sinema ve tiyatro etkinlikleri sorgulanmalı ve yaşlı bireylerin seçimlerine göre kalmaktan en çok hoşlanacakları bakım evleri tercih edilmelidir.

Yemek Servisi 

Beslenme programlarının çeşitliliği de yaşlıların fiziksel sağlığı açısından hayati bir öneme sahiptir. Haftanın yedi günü ve bütün öğünlerde kaliteli ve dengeli yemek servisinin yapılması gerekli enerjinin toplanmasına yardımcı olmaktadır. Yaşlı bireylerin bazı yiyecekleri sevmemesi ya da alerjik olması kişiye özel beslenme programları oluşturulmasını zorunlu kılmaktadır. İçme suyunun her daim ulaşabilir olması, yemeklerin lezzeti, sakinlerin istediği zaman yiyeceklere ulaşabilmesi yaşlı bakım merkezlerinin yemek servisleri hakkında dikkat edilmesi gereken maddeleri oluşturmaktadır.

Huzurevi mi arıyorsunuz?

Aradığınız huzurevini Sosyal Hizmet Uzmanlarımızın danışmanlığı ve referansı ile bulmak için arayın.
+90 552 221 88 33 – +90 212 873 05 07

İçeriklerimizi takip etmek için bültenimize abone olun.

Yazı hakkında düşündüklerinizi paylaşın.
Call Now ButtonHemen ARA