Alzheimer-Demans-Parkinson’da Farkındalık Artırılıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Alzheimer-Demans-Parkinson’da Farkındalık Artırılıyor

1 Milyona yakın Alzheimer, Demans, Parkinson hastası ve onların yakınlarının sesi olmaya hazırlanan Alzheimer-Demans-Parkinson Hasta ve Hasta Yakınları Derneği Genel Başkanı Malatyalı Sosyal Hizmetler Uzmanı Hakan Berktaş ile dernek çalışmaları, hedefleri, karşılaşılan sorunlar ve verilen destekler hakkında konuştuk…

 

 Alzheimer-Demans-Parkinson’da Farkındalık Artırılıyor

Öncelikle kuruluş amacınızdan bahsedecek olursanız neler dersiniz, vizyonunuz misyonunuz nedir?

“Bu nitelikte bir derneğe ihtiyaç olduğunu öngörerek kısa zaman önce kuruluşumuzu gerçekleştirdik. Ben 25 yıllık meslek hayatımın 18 yılında yaşlılık ve buna bağlı hastalıklar üzerine çalışmalar yapan bir Sosyal Hizmet Uzmanıyım. Aynı zamanda yurt dışında, Hollanda’da bu hastalıkların bakımı ve rehabilitasyonu üzerine de çalışmalar gerçekleştirdim. Bu sorunun çözümlenmesi çok boyutlu bir çabayı, multi disipliner çözüm yöntemlerini beraberinde getirmektedir.  Zira bu sorun sadece bir sağlık sorunu değil, aynı zamanda psikolojik, sosyal ve mali sorumluluk, medikal,  sosyal destekler ve multidisipliner konuların bütünleştiği bir sorundur. Türkiye’de yaklaşık 1 milyon Alzheimer-Demans-Parkinson Hastası var, yakınlarıyla birlikte bu sosyal yara 8-10 milyon kişiyi ilgilendiriyor. Bu bağlamda farklı projelerle, hazırlayacağımız ve mecliste ilgili komisyonlara sunacağımız ilgili detaylı raporlarla 1 milyona yakın hastanın, yakınlarının ve Malatya’nın da sesi olacağız. Bizim misyonumuz ve  vizyonumuz ülkemizin bu çok önemli sosyal yarasına parmak basılmasını sağlayacak nitelikte sosyal sorumluluk projelerine imza atabilmek, ülke nüfusumuzun yüzde 10’una denk gelen potansiyeldeki tüm vatandaşlarımıza yol gösterecek, ışık olacak projelerle ufuk olabilmektir. Türkiye’de çözümlenmesi gereken bu problemlere dernek olarak var gücümüzle yeni çözüm önerilerini ortaya koymaktır.”

Derneğiniz faaliyetleri için neler kaydedersiniz?

“Sosyal sorumluluk projesi kapsamında başlattığımız Sosyal Rehberlik Merkezlerinin faaliyetlerine devam ediyoruz, 10 ilde temsilciliklerimiz mevcut.  Şu an Malatya’da başlatmış olduğumuz proje ile hasta ve yaşlı bakıcı arayan hasta yakınlarına ücretsiz bir şekilde bakıcı bulmaları konusunda yardımcı olmaktayız.”

Devlet tarafından bu tür hastalara ve yakınlarına verilen destekler sizce yeterli düzeyde mi?

“İnsanların bu hastalıklarla ilgili iki türlü bakım modeli var. Birincisi evde bakım hizmetleri. Evde bakım hizmetlerinde hasta yakınlarımız hastalarına evde bakım yaparak sorunu çözmeye çalışmaktadır. İkincisi ise kurum bakımıdır. Kurum bakımında huzurevlerinde, engelli bakım merkezlerinde üniversite mezunu sağlıkçılarımız çalışmakta ve hastalarımızla çok yakından ilgilenmektedirler. Devletimiz 15 yıldır özellikle evde bakım hizmetlerinde evde bakım aylıkları noktasında önemli destek hizmetleri sağladı. Ancak bu destek hizmetleri yeterli değildir. Bu noktada ek önlemler alınmalı, farklı, etkin sağlık politikaları geliştirilmelidir. Biz de derneğimiz olarak mecliste bu sorununun etkin şekilde çözülmesi, farklı bir boyuta kavuşturulması, hasta ve hasta yakınlarımızın daha nitelikli, kaliteli bir yaşam standardıyla hizmet alabilmesi yönünde raporlar hazırlayacağız. İlgili sağlık komisyonlarına ve Sağlık Bakanlığındaki ilgili birimlere sunacağız.  Merkezimize başvuran 10 aileden 9’u hastalarının sigortalı olduğunu ve bakım hizmetlerini Sosyal Güvenlik Kurumu’nun destekleyip desteklemediğini sormaktadır. Bu bağlamda Sağlık Sigortası yeterli değildir ve Bakım Sigortasının da gerekliliği görülmüştür. Bu bağlamda Sosyal Rehberlik Merkezimize bu yönde gelen talepler, sorular ile ortaya koyacağımız kapsamlı bir raporu Sağlık Sigortası yanında Bakım Sigortası’nın çok gerekli olmasını Mecliste gündeme getirilmesini sağlayacağız.”

Alzheimer-Demans-Parkinson hem hastalar için hem de yakınları için oldukça zor bir hastalık bu konuda hasta yakınlarının sorunları olarak neler karşımıza çıkmakta?

“Zaman içinde hastalara bakan hasta yakınlarında da farklı sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Bunlar psikomatik sorunlar, ağrılar, fiziksel sorunlar (Bel ağrısı, hastanın kaldırılması, indirilmesi, yatırılması sırasında ortaya çıkan fiziksel problemler), psikolojik problemler ve aile içi iletişim problemleri (Hastaya kim bakacak gibi).Diğer yandan benim Alzheimer ile ilgili çarpıcı bir tespitimi ifade etmek isterim. Alzheimer hastası geçmişini, ona bakanlar ise geleceğini unuturlar. Bu noktada  derneğimiz kuşatıcı, kapsayıcı  ve gerek hasta gerek hasta yakınlarını ilgilendiren önemli çözüm önerilerini gündeme getirmek için yola çıkmıştır.”

Hanife Yiğit’ in Röportajı

İçeriklerimizi takip etmek için bültenimize abone olun.

Yazı hakkında düşündüklerinizi paylaşın.
Call Now ButtonHemen ARA