Lüks Huzurevleri ve Yaşlı Bakım Merkezleri – DESTEK HATTI

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
lüks huzurevi, lüks huzurevleri

İstanbul Anadolu Yakası Lüks Huzurevleri ve Avrupa Yakası Lüks Huzurevleri, Lüks Yaşlı Bakım Evleri, Lüks Hasta Bakım Evleri, Lüks Alzheimer Bakım Evleri, Lüks Yatalak Hasta Bakım Evleri, Lüks Yatılı Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Merkezleri, Lüks Psikiyatri Hastaları için Bakım Evleri, Şizofren Hastası Bakım Evleri, BİLGİ VE DESTEK HATTI

UZMANLARIMIZA DANIŞMADAN KARAR VERMEYİN…!

Huzurevleri ve yaşlı bakım evleri, yüksek yaş gruplarında yer alan kişiler için özel bakım sağlayan sosyal kuruluşlardır. Devlet huzurevleri 60 yaş ve üzerindeki vatandaşların belirli şartları sağlaması halinde ücretsiz olarak sosyal hizmetlerden yararlanabilmekte ve yaşlı bakım hizmeti alabilmektedir. Nitekim ilgili şartların karşılananaması durumunda bireyler özel huzurevlerini ve özel yaşlı bakım merkezlerini tercih etmektedir. Yaşlılara özel olarak hizmet veren bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde kişisel bakım başta olmak üzere birçok seçenek bulunmaktadır. Lüks huzurevleri ve yaşlı bakım merkezlerinin sağlık bölümünde çalışanlar, 24 saat hizmet vermekte ve herhangi bir sorunla yaşanması halinde yaşlı bireylerin ihtiyaçları özel bakım ünitelerinde giderilmektedir. Lüks Huzurevleri ve Yaşlı Bakım Merkezleri isimli yazımızda lüks huzurevlerinde bulunan imkanları ve lüks huzurevi fiyatlarını sizler için inceledik.  

Huzurevi mi arıyorsunuz?

Aradığınız huzurevini Sosyal Hizmet Uzmanlarımızın danışmanlığı ve referansı ile bulmak için arayın.
+90 552 221 88 33 – +90 212 873 05 07

Lüks Huzurevlerinde Olması Gereken Özellikler

Lüks Huzurevi seçimi yapmadan önce dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Yaşlı bireylerin vakit geçireceği alanların bulunması, huzurevi sakinlerinin güzel ve eğlenceli vakit geçirebileceği aktivitelerin çeşitliliği, tesis özellikleri ve beslenme koşulları bu noktalardan en önemlilerini oluşturmaktadır. 

Konfor

Kişinin fiziksel olarak rahat ettiği ve herhangi bir ihtiyacı olmadığı durum konfor olarak tanımlanmaktadır. Nitekim konfor özellikleri kişiden kişiye değişebilmektedir. Bireylerin farklı fiziksel ve kişisel özelliklerinin bulunması seçilecek huzurevinde veya yaşlı bakım merkezinde hissedilecek konfor için belirleyici olmaktadır. Bu nedenle lüks huzurevlerinde, konforu sağlamak adına farklı kişiler için oluşturulmuş farklı beslenme programları, lüks huzurevi sakinlerinin güzel vakit geçirmesi adına yapılan çeşitli etkinlikler, yaşlı bireylerin hobileriyle ilgilenebilmesi için oluşturulmuş birçok hobi alanı bulunmaktadır. Bütün bu özelliklerin yanı sıra huzurevi seçimi yapmadan önce kişinin kalacağı odanın özellikleri, odadaki kişi sayısı ve odada birden fazla kişi kalıyorsa oda sakinlerinin birbiriyle anlaşabilecek yapıda olması konforu artıracak etkenlerden olmaktadır.

Beslenme Programı

Lüks Huzurevleri seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu tesisteki beslenme programlarının yeterliliği ,çeşitliliği ve kalitesidir. İnsanlar yaşlandıkça hastalıklara karşı daha savunmasız bir hale gelmekte ve vücut dirençleri düşmektedir. Bu nedenle huzurevlerinde kalan ileri yaşlardaki bireylerin dengeli ve yeterli şekilde beslenmesi hem vücut direncinin yükseltilmesi hem de kişinin kendini enerjik hissetmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Lüks huzurevlerinde bu tür beslenme programlarının hazırlanması adına deneyimli diyetisyenler görev yapmaktadır. Diyetisyenler huzurevleri sakinlerinin protein, yağ, karbonhidrat, sebze ve meyveler açısından yeterli seviyede beslendiğinden emin olmak adına çalışmaktadırlar. Ayrıca huzurevi seçerken sabah, öğlen, akşam yemeklerinin yanı sıra ara öğünlerin de bulunup bulunmadığına dikkat edilmelidir.

Tesis Özellikleri

Yaşlı bakım merkezlerinde bulunan tesis özellikleri de huzurevi sakinlerine rahat ve sakin bir konaklama ortamının yaratılabilmesi açısından önemli olmaktadır. Tesis özellikleri düşünüldüğünde konum bu maddelerin başında gelmektedir. Huzurevi binasının şehir merkezine yakınlığı sinema, tiyatro ve alışveriş merkezleri gibi yaşam alanlarının ulaşılabilirliği açısından huzurevi sakinlerine ve çalışanlarına büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ayrıca hastane ve eczane gibi sağlık kuruluşlarına yakın bir konumda bulunmak huzurevinde tedavi edilemeyecek herhangi bir problemin yaşanması halinde kişilerin sağlığı açısından kritik olmaktadır. Yemekhane, konaklama ve eğlence alanlarının büyüklüğü, yeşil alanların varlığı, sağlık merkezlerinin gelişmişliği, televizyon ve telefon gibi araçların 7/24 ulaşabilir olması lüks huzurevlerinin olmazsa olmaz özellikleri arasında yer almaktadır.

Sosyal Aktiviteler

Lüks Huzurevlerinde gerçekleştirilecek sosyal aktiviteler ve faaliyetler için birçok farklı faktör bulunmaktadır. Aktiviteler planlanırken huzurevi sakinlerinin fiziksel durumları ve zihinsel yeteneklerinin düşünülmesi ilgili faaliyetlerin amacına ulaşabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Terapistler sakinlerin fiziksel ve bilişsel yeteneklerini analiz ederek hemşirelerle birlikte hangi aktivitenin hangi kişi için uygun olacağına karar vermektedir. İlgili aktivitenin bütün kişiler için uygun olması halinde  bakım merkezlerinde toplu etkinlikler de gerçekleştirilebilmektedir. Bahçe etkinlikleri, doğum günü partileri, kart oyunları gibi faaliyetler yaşlı bireyler için ilgi çekici olabilmektedir. 

Huzurevi mi arıyorsunuz?

Aradığınız huzurevini Sosyal Hizmet Uzmanlarımızın danışmanlığı ve referansı ile bulmak için arayın.
+90 552 221 88 33 – +90 212 873 05 07

Lüks Huzurevi Sakinleri İçin Sosyal Aktiviteler

Yaşlı bakım merkezlerinin eğlenceli ve ilgi çekici hale getirilmesi için birçok terapistler ve hemşireler birçok farklı etkinlik düzenlemektedir. İlgili etkinlikler sayesinde sakinler zamanlarını sıkılmadan geçirebilmektedir. Aşağıdaki bölümde lüks huzurevlerindeki sakinler için tasarlanan çeşitli aktiviteler listelenmiştir.

Fiziksel Aktiviteler

Huzurevi sakinlerinin fiziksel ve zihinsel sağlıklarını korumak adına spor hocaları ve doktorlar gözetiminde çeşitli egzersizler günlük olarak planlanabilmektedir. Nitekim spor hareketlerinin bireylere özel olduğu unutulmamalıdır. Plaj toplarıyla yapılan egzersizler, basit germe ve açma hareketleri yaşlı bireylerin bacaklarını ve kollarını esnetmelerine imkan sağlarken kas ve iskelet sisteminin güçlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Tatil Etkinlikleri

Lüks huzurevlerinde planlanan tatil etkinlikleri sakinlerin zamanlarının büyük bölümünü geçirdiği bakım merkezi ortamından uzaklaşmasına ve zihinleri başka yönlere çekebilmesine olanak sağlamaktadır. Organizasyonu yapılan tatillerde yaşlı bireyler aileleri veya arkadaşları ile birlikte vakit geçirme imkanını bulabilmekte ve verilen ikramlarda diğer huzurevi sakinleri ile güzel vakit geçirebilmektedir. Denize girmek, yazlık bölgelerde eğlenebilmek ve yapılan diğer gösteriler bakım merkezindeki yaşlılara mutluluk vermektedir.

Kutu ve Kart Oyunları

Sakinlerin bilişsel yeteneklerine göre seçilen kutu oyunları hem bireysel hem de grup eğlenceleri açısından çeşitlilik sağlamaktadır. Uno, Jenga ve Bingo ve benzeri kutu oyunları yaşı bireyler arasında popüler olmakla beraber iskambil kağıtları her türlü kart oyunun vazgeçilmezi olmaktadır.

Müzikal Etkinlikler

Lüks Huzurevi sakinlerinin en sevdiği şarkıların çalınması, çeşitli koro gruplarının oluşturulması ve popüler müzisyenlerinin bakım evinde konserler düzenlenmesi lüks huzurevlerinde gerçekleştirilen müzikal etkinlikler arasında yer almaktadır. Ayrıca huzurevi lokasyonun şehir merkezine yakın olması halinde sakinler gruplar halinde konserlere ve müzikallere gitme imkanı bularak eğlenceli vakit geçirebilmektedir.

Hikaye Anlatıları ve Kitap Okumaları

Gençlerin Lüks huzurevi ziyaretleri sırasında gerçekleştirdiği veya huzurevi çalışanlarının düzenlediği kitap okuma etkinlikleri de yaşlı bireylerin güzel zaman geçirmelerine olanak sağlamaktadır. Lüks huzurevlerinde bu tarz organizasyonlar sık sık yapılmaktadır. Kitap okuma etkinliklerinin yanı sıra çeşitli yazarların veya konuyla ilgili uzman kişilerin anlattığı hikayeler huzurevi sakinlerinin hoşuna gidebilmektedir.

Doğum Günü Partileri

Lüks Huzurevi sakinleri için verilen doğum günü partileri kişilerin kendilerini önemli hissetmelerine ve mutlu olmalarına yardımcı olmaktadır. Doğum günü pastasının ve odasının hazırlanması için çalışan huzurevi çalışanları bu işlemler sırasında yaşlı bireylerle birlikte de çalışarak güzel vakit geçirebilmektedirler. İlgili organizasyonlara bireylerin arkadaşları veya aileleri katılabilmektedir. Ayrıca doğum günü partilerinde verilen hediyeler huzurevi sakinlerini önemli ölçüde sevindirebilmektedir.

El Sanatları

El işi çalışmaları yaşlı bireylerin eğlenceli vakit geçirebilmelerine olanak sağlamaktadır. Ayrıca bu çalışmalar sakinlerin el becerilerini kaybetmelerini engellemekte ve başarı duygusunu tatmalarını sağlamaktadır. Lüks huzurevlerinde kişilerin ilgi alanlarına ve yeteneklerine göre basit dikiş ve nakış, kilim ve halı örme, boyama, resim, örgü ve deri araç-gereçleri yapmak adına etkinlikler düzenlenebilmektedir.

Lüks Huzurevlerinde Hayvan Bakımı Yapabilirsiniz

Bazı lüks huzurevleri, misafirlerinin evcil hayvanlarıyla birlikte kalmasına izin verebiliyor.

Lüks Huzurevi Fiyatları

Lüks huzurevlerinde sosyal etkinliklerden sağlık imkanlarına, beslenme programlarından konserlere ve güvenlik önlemlerine kadar farklı alanlarda verilen hizmetler çeşitlilik gösterebilmektedir. Ayrıca huzurevinin lokasyonu, tesis özellikleri ve çalışan sayısı ücretin belirlenmesinde etkili olan diğer faktörlerden olmaktadır. Lüks huzurevi fiyatları aylık 1500 Türk Lirasından başlamakta birlikte belirtilen etkenlere göre fiyatlar yükselebilmektedir.

İstanbul Lüks Huzurevleri, İzmir Lüks Huzurevleri, Bursa Lüks Huzurevleri, Ankara Lüks Huzurevleri

İstanbul Huzurevleri, Ankara Huzurevleri, İzmir Huzurevleri, Bursa Huzurevleri

Huzurevi mi arıyorsunuz?

Aradığınız huzurevini Sosyal Hizmet Uzmanlarımızın danışmanlığı ve referansı ile bulmak için arayın.
+90 552 221 88 33 – +90 212 873 05 07

İçeriklerimizi takip etmek için bültenimize abone olun.

Yazı hakkında düşündüklerinizi paylaşın.
Call Now ButtonHemen ARA