BAKICI MI ARIYORSUNUZ?

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Bebek ve Çocuk Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bakıcı seçiminde dikkat edilmesi gereken şeyler var!

Bakıcı seçerken bu önerilere dikkat etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır… İşte bakıcı seçiminde dikkat etmeniz gerekenler:

 • Çocuğunuza bakmak konusunda aile büyüklerinden destek alınabilmektedir. Ancak anne babanızın yaşamsal düzenlerini de düşünmeniz gerekmektedir. Anne babanızın sağlık durumları, diğer çocuklarına olan sorumlulukları da hesaba katılarak yardım talebinde bulunulmalı.  Psikolojik açıdan zorlama yapılmamalıdır.

 

 • Anne babanızın, kardeşinizin çocuğa bakmaya gerçekten istekli ve uygun olduğundan emin olunmalı ve çocuğun bakımı ile ilgili her şey açık ve net bir şekilde konuşmak gerekmektedir. • Aile büyüklerinin sağlık sorunları, uzaklık durumları, büyüklerinizin kendi sorunlarından dolayı bakma olanağı yoksa bir bakıcı bulmanız gerekecektir. Bu bakıcının ev işleri dediğimiz; evi çekip çevirme, temizlik, yemek, ütü gibi işler için mi, çocuk bakımı için mi, yoksa her ikisi için mi bir kişi aranıyor buna karar vermek gerekmeniz gerekmektedir. • 0-2 yaş döneminde çocuğunuzun evinde bakılması önceliğine yer verilmelidir. Çocuğun güvenli bağlanması için kendi odasından, oyuncaklarından ve evinden ayrı kalmamasına, kendini güvende hissetmesine dikkat edilmelidir. • Alacağınız bakıcı yatılı mı olacak? Koşullar gerektirmiyorsa, bakıcının yatılı kalması talep edilmemelidir. Şartlarınız gereği bakıcının yatılı çalışması gerekiyorsa, çocukla akşamları anne babanın ilgilenmesi önemlidir. Anne babanın en büyük sorumluluğu çocuğu ile duygusal bağı kurmaktır.

 

Huzurevi mi arıyorsunuz?

Aradığınız huzurevini Sosyal Hizmet Uzmanlarımızın danışmanlığı ve referansı ile bulmak için arayın.
+90 552 221 88 33 – +90 212 873 05 07

Bakıcı Seçerken Öncelikleriniz Neler Olmalı?

Ne aradığınızı bilirseniz bulmanız o kadar kolay olur ve o kadar isabetli olur. Bundan dolayı bakıcı arayan anne baba uygun bir aday arayışına geçmeden önce bakıcının veya yardımcının nasıl olması gerektiği konusunda önceliklere kendi içinde karar vermelidir. Örneğin; “Bakıcı, yardımcı kaç yaş civarı olmalı? Kaç yıllık deneyimi olmalı?” Kolaylık olsun diye; Görüşmeler sırasında kullanabilecek bir liste oluşturulmalıdır. Her ailenin, anne babanın çocuklarına bakıcı ararken belirledikleri özellikler farklıdır ancak öncelikleriniz arasında olmazsa olmaz unsurlar vardır. İşte o unsurlar:

 • Bakıcının çocukları sevmesi, sevgisini gösterebilmesi
 • Bakıcının Sorumluluk sahibi olması
 • Bakıcının Sabırlı olması
 • Bakıcının Sevecen ve güler yüzlü olması
 • Bakıcının Temiz, düzenli ve dürüst olması
 • Bakıcının Oynamaktan hoşlanması
 • Bakıcının Bakıcılığı mesleği olarak kabul etmesi
 • Bakıcının Aynı anda birkaç işi takip edebilmesi
 • Bakıcının Beklenmedik olaylar karşısında soğukkanlılık göstermesi ve durumu yönetme becerisine sahip olması
 • Bakıcının Talimatları takip edebilmesi
 • Bakıcının Aile yaşantısının düzenli olması
 • Bakıcının Dakik ve elinin çabuk olması
 • Bakıcının Yeniliğe ve değişime açık olması, sabit fikirli olmaması,
 • Bakıcının Çocuğu ya da işe devamını etkileyecek bir rahatsızlığının olmaması
 • Bakıcının Sigara içmemesi

Aile İçi Çatışma

   Çocuğu sosyal ortama hazırlayan ilk dinamik yapı aile ortamıdır. Bu yüzden evde çatışmaların nasıl çözüldüğünü fark etmeye çalışmak önemlidir. Çocuğun çatışma durumunda sinirlilik hâliyle baş etmeyi öğrenme süreci de model alma yöntemiyle alakalıdır. Çocuklar gözlemler. Evdeki çatışmaları çözme yöntemini içselleştirerek dışarıdaki sosyal hayatında da aynı yöntemi kullanır. Çocuk, kimi davranışının anne-babası tarafından kabul edilmediğini ve onlara onlara sorun yarattığını bildiği hâlde davranışını değiştirmek istemez. Bu duruma ortam hazırlayan en önemli sebeplerden biri hemen hemen her yazımızda üstünde önemle durduğumuz ‘’dinleme’’ eyleminin yetersizliğidir. Doğru yöntemlerin bulunamaması ve sürecin uzun süre devam etmesi durumunda anne-baba ve çocuk ilişkisinde sorunlar oluşabilir.

 • Çocuğun anne-babasının çözüm önerilerine uymasında isteksizlik varsa,
 • Cezalandırılma korkusu yaşıyorsa,
 • Ailesine karşı öfkeliyse,
 • Çocukta bağımlı ve dıştan denetimli bir kişilik yapısı oluştuysa,
 • İş birliği davranışı gelişemediyse Sert Yöntem uygulayıp uygulamadığınızı farkına varmalısınız.

    Anne-baba ve çocuk arasında yaşanan anlaşmazlıklarda anne ve baba, çocuğun kabul edeceğini düşünerek sorunun çözümü için kendileri karar verirler. Çocuk bu çözümü kabul ederse arada bir sorun çıkmaz. Peki, kabul etmezse? Ebeveyn önce çocuğu ikna etmeye çalışır. Çocuk direnmeye devam ederse anne –baba çocuğu söylenene uymaya zorlamaya başlar. Otorite kullanır. Böylece ebeveyn kazanan, çocuk ise kaybeden olur. Eğer burada yazılanları yaşıyorsanız çocuğunuzu bu yöntemi kullanarak yetiştiriyorsunuz demektir. Başka bir taraftan bakalım: yaşanan bir sorunu çözmede yine kararı ebeveyn verdi ve bu kez çocuk yine itiraz etti. Ebeveyn direkt çocuğun isteğine razı olursa kazanan çocuk olacaktır. Burada da Yumuşak Yöntem uygulamış oluyorsunuz. Peki, bu durumda çocukta neler görülebilir?

 • İstediği olmadığı durumlarda öfke nöbetleri yaşayabilir.
 • Ailesini suçlu hissettirmek için saldırganlaşabilir.
 • Benmerkezci olarak yetişir ve işbirliği gelişemez, sosyal ilişkilerinde birçok zorlukla karşılaşabilir.

Hukuk Danışmanlığı

Sosyal Rehberlik olarak tüm İstanbul iline ve çevrede bulunan illere avukatlık hizmeti vermekteyiz. Bizi ceza, bilişim, tıp, iş hukuku, aile hukuku ve boşanma davaları, internet hukuku ve iş davaları için arayabilir ve soru sorabilirsiniz..

+90 552 221 88 33 – +90 212 873 05 07

Bakıcıyla Görüşme Yaparken nelere Dikkat Edilmeli?

Çalıştıracağınız bakıcıya/ yardımcıya karar vermeden önce mümkün olduğunca çok aday kişi ile görüşmelisiniz.

Öncelikle daha önceki işlerine yönelik sorular sormalısınız.

Bebek ve çocuk bakımı ile ilgili anlayışlarına yönelik bilgiler alınmalıdır.

Görüşmelerin bir kısmına çocuğunuzun dahil olması ve bu süreçte bakıcı ile çocuğun iletişimlerinin gözlenmesi önemlidir.

Ayrıca referanslar ile görüşülmelidir.

Bakıcının sık değişmesi çocuk üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Sürekli bakıcı değiştiren çocuklarda bağlanma sorunu ve güven sorunu oluşmaktadır.

Bu nedenden dolayı bakıcı adayları ile görüşürken ileriye dönük planları üzerinde konuşulmalıdır.

Her defasında yeni bir bakıcıya alışmaya çalışmak hem çocuk hem de anne baba için de yıpratıcı bir süreçtir.

Bakıcıya karar vermeden önce mümkünse evinde ziyaret edilmeli, kendi çocukları varsa onlarla ilişkisi gözlemlenmeli. Ancak günümüzde yabancı bakıcılar daha çok bu alanda çalışmaktadır. Bunlarında kendi çocuklarıyla olan iletişimlerini gözleme imkanı bulunulmamaktadır.

Kendi çocukları ile olan iletişimi, fikir vermesi açısından çok değerlidir.

Bakıcının deneme süresi

Çalışmaya başlayan bakıcının çocuğunuz ile kuracağı iletişimin sizin tarafınızdan gözlemlenmesi, mümkün olduğunca anne babanın çocuk ile kurulacak iletişim ve bakım şeklinin nasıl olması konusunda bakıcıya rehberlik yapması gerekmektedir. Ayrıca bu konuda ki beklentilerin net olarak anlatılması gösterilmesi ve bunların sonunda bir değerlendirme yapılması gerekmektedir.

Bu dönemde kendi evinizle ilgili ev kuralları hakkında bakıcı ile konuşulmalıdır. Örneğin çocuğunuzun günlük rutini, TV programları, tablet ve akıllı telefonla ilgili kurallarınızı, çocuğunuzun istenmeyen bir davranışı karşısında bakıcının uygulanması eğitim ve disiplin yöntemlerini göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca; Acil durumda aranması gereken kişiler, önemli telefon numaraları. İletişime girilecek akraba ve komşular… vs. anlatıldıktan sonra aşamalı olarak günün belirli saatlerinde evden ayrılarak çocuğun çocuk bakıcısına alışması sağlanmalı. Bakıcıdan becerisinin/kapasitesinin üzerinde beklenti içinde olunmamasına dikkat edilmeli ve bakıcınıza kendi evindeki gibi rahat edebileceği bir ortam yaratmaya çalışılmalı. Çocuk bakıcılığı çok önemli meslektir. Ailedeki herkesin çocuk bakıcısına sevgi ve saygıyla yaklaşması önemlidir. Unutmayın ki en sevdiğiniz varlığınızı bebeğinizi ve çocuğunuzu emanet ediyorsunuz.

Bebek/Çocuk Bakıcısı Nasıl Biri Olmalı?

Bebek/ çocuk bakıcısında olmasını beklediğimiz kişilik ve karakter özellikleri; Şefkatli, vicdan sahibi, samimi, sakin, sabırlı, sorumluluk sahibi, çocukları seven, dürüst ve uzun süre kalıcı olmasıdır.

Kendi çocukları olabilir veya daha önce başka çocuk bakmış olması da önemlidir.

Bakıcının yaşlı olması fiziksel yetersizliğe, ancak çok genç olması da tecrübesizliğe neden olur.

Bakıcı Eğitimli olabilir ancak eğitimsiz ancak tecrübeli ve az önce saydığımız kişilik özelliklerini barındırıyorsa ilk aylar gelişimi destekleyecek öğrenme ortamını sağlar.

Bu dönemde bebeklerin gelişimsel basamaklarını gösterdiğini bilen, buna uygun davranan, takip eden, gözleyen, öğrenmeye açık, verilen oyun materyallerini sık kullanan bakıcı uygun öğrenme ortamını sağlayacaktır.

Bakıcının İletişim Becerisi

Sevgi dolu olması ve bebeği göstermesi de bunu tamamlayacaktır.

Bebek bakıcısının güvenilir biri olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu da referansları ile görüşmek olabilir.

Ailesi ile ilişkileri, eşi, çocukları ile iletişimi değerlendirilebilir. Beklenmedik olaylar karşısındaki tutumu dikkate alınabilir.

En önemlisi dürüstlük önemlidir.

Çocuğunuzun bakıcı ile olan ilişkisini, akşamları sizinle olan iletişimini takip etmelisiniz.

Evden giderken veya eve geldiğinizde anne ve baba varlığından dolayı bakıcıya tepkili davranabilir.

Bakıcı ile yalnız olduklarında mutlu sakin ise sorun yoktur.

Bakıcıda dikkat Etmeniz Gereken Diğer Konular;

Akşam siz geldiğinizde veya gün içinde siz yokken huzursuzluğu devam ediyorsa mutlaka anlamaya çalışılmalıdır.

Evi kameralarla izlemek pek önerilmese de birçok anne baba bunu yapmaktadır. Eğer bakıcı ile iletişimde anne ve baba eleştirel ve sert bir tutum içindeyse bu çocuğu davranışlarını da olumsuz etkiler.

Sık bakıcı değiştirmek, her zaman çocuğu olumsuz etkileyeceği için temel olarak beklentilerinizi ortaya koyup, önemsiz şeyleri de sorun etmeden sürekliliği sağlamak gerekir.

İçeriklerimizi takip etmek için bültenimize abone olun.

Yazı hakkında düşündüklerinizi paylaşın.
Call Now ButtonHemen ARA